KORONAVÍRUS ÉS FELNŐTTKÉPZÉS – 2020. 04. 01.

Koronavírus és felnőttképzés (frissítve 2020. 04. 01.)  

Az elmúlt napokban ismét erőset fordult a világ, a felnőttképzés területére is megjelent a válsághelyzet kezelésére irányuló 70/2020-as kormányrendelet.  Az alábbiakban a hozzánk beküldött kérdések alapján szerkesztett cikkünket olvashatjátok a témában.

Melyek a kormányrendelet fő megállapításai?

  • Kontaktórás képzések nem indíthatóak és a szakmai vizsgák is felfüggesztésre kerültek.
  • Távolléti oktatás keretében lehet csak képzéseket megvalósítani.
  • Pályázati képzések esetében a veszélyhelyzet kihirdetése óta a hiányzások igazolt hiányzásnak minősülnek, valamint elszámolhatóak a költségek távolléti oktatás esetén is.
  • Az Flt. szerinti munkaerőpiaci képzések felfüggesztésre kerültek.

Hogyan reagáltak a hivatali, végrehajtó szervek, mit tudunk eddig?

  • A Pest Megyei Kormányhivatal tájékoztató levelet küldött ki a Minerva rendszer használatáról.
  • Az IKER képzési programok lebonyolítását felfüggesztették.
  • A Munkaügyi Központok által finanszírozott képzések lebonyolítását szintén felfüggesztették.

Milyen képzésekre vonatkozik a kontaktórák tilalma?

  • Minden képzésre, ami alatt nem csak az engedélyezett képzők engedélyezett képzéseit értjük.

Tarthatjuk-e tovább a képzéseinket, ha képzési programunk, vagy az OKJ-s rendelet nem engedi a képzés távoktatási formában történő megvalósítását?

  • Igen, a veszélyhelyzeti kormányrendelet felülírja a tiltásokat és engedi, hogy a képzési programban, vagy a jogszabályban megfogalmazottaktól eltérően, távoktatásban képezzünk.

Van-e kitétel a szakmai képzések gyakorlati részérének megszervezésére?

  • Nincsen, de nyilvánvalóan azokat a gyakorlati (vagy akár elméleti) részeket, melyekre a távoktatási forma nem alkalmas. Véleményünk szerint nem lehet mindent távolléti képzésben megvalósítani, még ha a kormányrendelet nem is tér ki az ilyen tevékenységek tiltására, például nem tudunk egy targoncára felülni az online térben, és egy villanyszerelőre sem bíznánk a szerelési munkát, ha csak youtube videókon tanulná a szakmáját. Felelősen kell eldöntenünk, hogy a képzési programban megfogalmazott ismereteket át tudjuk-e adni az online térben, és aszerint végezni a képzési tevékenységünket. Bármennyire fáj kimondani, de az is egy választási lehetőség, hogy bizonyos képzéseket nem indítunk el.
  • Képzéseink legtöbb esetben tartalmaznak elméleti részeket, illetve olyan ismeretanyagot, amelyeket online formában is át lehet adni, hozzuk előre az ütemezésben ezeket a tananyagegységeket. Az extrém rövid képzések esetén át kell gondolni, hogy érdemes-e egyáltalán elindítani, mivel egyelőre vizsgázni úgysem tudjuk elküldeni a résztvevőinket.

Hogyan tudom dokumentálni a távolléti képzésemet?

  • Igazolható módon. Nincsen jelenleg direktíva, ezért józan paraszti ésszel végiggondolva ahol a távoktatás miatt értelmezhetetlen az adott dokumentálási kötelem, ott egyértelműen, pontosan meghatározva járjunk el, hogy mit miért csinálunk. Például a felnőttképzési szerződésben a képzés helyszínénél jelöljük, hogy a képzés a 70/2020as kormányrendelet alapján távolléti képzés formájában valósul meg.

Kell felnőttképzési szerződést kötnöm és ha igen, elég-e az elektronikus?

  • Természetesen kell felnőttképzési szerződést kötni, a kormányrendelet a képzések távolléti lebonyolítására tér ki, egyebek tekintetében (mint például a képzési jogviszony létrejöttének igazolása) továbbra is a Felnőttképzési törvény előírásai az érvényesek. Jogszerűen írásban kell megkötni a szerződést, aminek a rendelkezésre állása jelenleg (még) postai úton megvalósítható.

 

educert logo minoseget szolgaltatunk