HIGIÉNIÁS ELŐÍRÁSOK SZAKMAI VIZSGA ESETÉN

 

Levél(részlet) egy képzőnek a Nemzeti Népegészségügyi Központtól:*
Tisztelt Igazgató Asszony!
Népegészségügyi hatóságként a járvány terjedésének megakadályozása érdekében kontaktképzéseken illetve jelenléti vizsgákon a jogszabályokban előírt 1,5 méteres védőtávolság folyamatos betartása mellett az alábbi higiénés előírások betartását javaslom:
  • A képzésen, vizsgákon kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató személy vehet részt.
  • A képzésben részt vevők, a vizsgázók létszáma a terem, az oktatásra, vizsgáztatásra szolgáló helyiség (továbbiakban: terem) méretével összhangban úgy kerüljön megállapításra, hogy a vizsgázók között a 1,5 méteres távolság valamennyi irányban tartható legyen, és a helyiség ne legyen zsúfolt.
  • A terem ablakát időjárás és környező forgalom függvényében lehetőleg nyitva kell tartani, de legalább buktatva szellőztetésre kell nyitni.
  • Az oktatás és a vizsga során a tanár, oktató kerülje a kontaktusokat a képzésen résztvevőkkel a vizsga idején is, ügyeljen a távolságtartásra, az ellenőrzés ne mozgással történjen.
  • A képzések és a vizsga során szigorúan be kell tartani a köhögés etikett szabályait, melyre a résztvevők figyelmét fel kell hívni.
  • Kiemelt figyelmet kell fordítani a fertőtlenítő takarítás elvégzésére. Különösen fontos a kézzel gyakran érintett felületek virucid hatású fertőtlenítőszerekkel történő fertőtlenítése.
  • A termekben, a folyosókon és a szociális helységekben fertőtlenítő takarítás elvégzése szükséges, ennek részeként virucid hatású fertőtlenítő szerrel kell takarítani azokat a felületeket, melyeket kézzel gyakran érintenek, ilyenek a padok, asztalok, székek, informatikai eszközök (billentyűzet, monitor, egér, egérpad, stb.), ajtók, ablakok kilincsei, villany- és egyéb kapcsolók, a korlátok illetve a mosdók csaptelepei, WC lehúzók, továbbá a padló és a mosható falfelületek virucid szerrel történő lemosását, felmosását is el kell végezni.
  • Javasolt az intézmény bejáratánál érintésmentes virucid hatású kézfertőtlenítő adagoló berendezés biztosítása, és annak használatára történő figyelemfelhívás. Amennyiben ez nem biztosítható, akkor az intézménybe érkezést követően és távozás előtt, a szociális helyiségekben történő kézmosásra szükséges felhívni a vizsgázók figyelmét, azzal, hogy a megfelelő 1,5 méteres távolságtartás ott is kerüljön megtartásra.
  • A szociális helységekben biztosítani kell legalább a szappanos kézmosási lehetőséget, melyet lehetőség szerint virucid hatású kézfertőtlenítési lehetőséggel kell kiegészíteni.
  • A dolgozatok 24 órás várakozás után biztonságosan javíthatóak, a higiénés szabályok betartásával (az arc érintésének kerülése, a tevékenységet követően alapos szappanos kézmosás vagy alkoholos kézfertőtlenítés).
  • Jelenlegi járványügyi helyzetben nem javasoljuk az oktatás és a vizsga során használt tárgyak egymás közötti átadását, ez vonatkozik pl. a különböző szótárakra, könyvekre, térképekre stb. Kérjük, hogy hívják fel az oktatottak figyelmét arra, hogy a segédeszközről maguknak kell gondoskodni.
Remélem, hogy tájékoztatásommal segítettem, további jó munkát kívánok!
Tisztelettel:
Dr. Müller Cecília
országos tisztifőorvos megbízásából
Keller Tímea
koordinációs referens
Nemzeti Népegészségügyi Központ
Tisztifőorvosi Titkárság
* a levél forrása a Felnőttképzés vs. Képzés facebook csoport, köszönjük az információt.