A VÁLTOZÁS ÉVE: OKJ-S KÉPZÉSEK 2020-BAN
A szakképzésben és felnőttképzésben bekövetkező változásokról megjelent az első hivatalos információ, az OKJ-rendelet módosításáról szóló 229/2019. (IX.30) Korm. rendelet. Ebből megtudhattuk, melyik az a 174 db. OKJ-s szakképesítés, valamint 22. db kulturális és művészeti szakképesítés amelyeket a jövőben csakis az iskolai rendszerű szakképzésben, nappali és esti tagozatos munkarendben lehet megszerezni. A 2020. szeptember 1-én hatályba lépő jogszabály 73 db. részszakképesítést is megjelől, melyeket a felnőttképzésben lehet majd oktatni.
Ami talán a jelenleg felnőttképzési engedéllyel rendelkező intézmények számára legfontosabb, hogy a jelenlegi OKJ-ban található, felnőttképzésben oktatható szakképesítések megszerzésére irányuló képzéseiket 2020. december 31-ig elindíthatják, ha az adott szakképesítésre kiterjed az engedélyük.
Nem valószínű, hogy nagyot téved, aki arra gondol, hogy ebben az évben még sokan fognak engedélyt kérni OKJ-s szakképesítésekre, arra gondolva, hogy 2020-ban talán sikerül még képzéseket indítani azokban a szakmákban. A 2020-ban induló OKJ-s képzések komplex szakmai vizsgáit 2022. december 31-ig be kell fejezni.
Mivel ezeket a vizsgákat a jelenleg hatályos szakmai és vizsgakövetelmények szerint kell lebonyolítani, vélelmezhető, hogy a jelenleg, illetve ez év december 31-én vizsgaszervezési jogosultsággal rendelkező intézmények lehetnek a vizsgaszervezők is. De a vizsgaszervezésre vonatkozó rendelkezés még nem jelent meg, ezt a kérdést valószínűleg az új rendszerű vizsgaközpontokról szóló jogszabályok fogják rendezni, azonban a vizsgaközpontok felállásáig még minden bizonnyal a jelenlegi vizsgaszervezők fogják a komplex vizsgákat lebonyolítani.
Ami a 2020. december 31. utáni időszakot illeti, egyrészt a 73 db részszakképesítés felnőttképzésben történő oktatása, másrészt a konkrét munkaerőpiaci igényre megjelenő szakmai tartalmak, illetve megrendelésre szervezett szakmai képzések (pédául a betanító jellegű-, illetve szakmai továbbképzések) jelenthetik a biztos szakmai felnőttképzési piacot, amit a folyamatos technológiai fejlődés garantál.
Mi azt prognosztizáljuk, hogy a jövő év végéig extrém módon erősödik a felnőttképzésben (a jelenlég érvényes szabályozás szerint) hirdetett OKJ-s szakmák iránt az érdeklődés, akár többszörösére is megemelkedhet a megszerzett szakmai bizonyítványok száma, de minden képzőnek alaposan végig kell gondolnia, hogy milyen szakmai ismeretek átadásában igazán jó, mert a nyitottabb piaci jelenlét, az erőteljesebb állami képzési stuktúra mellett véleményünk szerint egyre inkább a különböző szakterületek és specializációk irányába tolja el a szakmai ismeretek oktatását.